Çelik Üreticileri Müteahhitlere Yanıt Verdi

İnşaat sektöründe demir krizi devam ederken iş bırakacaklarını söyleyen müteahhitlere çelik üreticilerinden yanıt geldi.

Çelik Üreticileri Müteahhitlere Yanıt Verdi
19.08.2017 - Cumartesi

İnşaat sektöründe demir krizi devam ederken iş bırakacaklarını söyleyen müteahhitlere çelik üreticilerinden yanıt geldi.

Mayıs ayında patlak veren ve tüm hızıyla devam eden demir krizi nedeniyle "Demir krizine çözüm bulunmazsa iş bırakacağız" açıklaması yapan müteahhitlere çelik üreticilerinden cevap geldi. 

MALİYET ARTIYOR 

Demir krizinde yeni bir polemik başladı. İnşaat sektör temsilcisinin “inşaat çeliği fiyatları yüksek, çelik üreticileri fiyat indirsin” söylemine Çelik sektör temsilcilerinden cevap geldi. İnşaatçıların yapmış olduğu bu açıklamaya anlam vermekte zorlandıklarını belirten Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, “Ocak ayından itibaren yüzde 46 artan hurda, nisan ayının ortalarından itibaren bugüne kadar yaklaşık 4 ay içinde yüzde 31’lik artış göstermiştir. Çelik üretiminin önemli sarf malzemelerinden olan elektrot fiyatı ise yaklaşık 2 ayda yüzde 1000 civarında artış göstermiştir. Yine aynı şekilde sarf malzemesi olan refrakterlerdeki fiyatlar son iki ayda ton başına 800 dolardan 1.300 dolarlara çıkarak yüzde 62 civarında artış gerçekleşmiştir. Ürünün, maliyetlerinden kaynaklı fiyat artışlarının, ürün fiyatlarına yansıması gayet doğaldır” dedi. 

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) ise “Çelik fiyatları dünya piyasalarındaki arz talep dengesi yanında, girdi maliyetlerinin seyrine ve döviz kurlarına göre oluşuyor. İnşaat maliyeti içinde demirin payı yüzde 1’in altında. Bir bardak suda fırtına koparılmaya çalışılıyor” dedi.

Fırsat Projeleri