Bursa Esnafına Müjde; Dükkan Sayısı Artıyor

Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'nin (BESOB) Büyük Sanayi Sitesi projesi kapsamında 24 sektörden esnafa 3 bin işyeri yapılması hedefleniyor.

Bursa Esnafına Müjde; Dükkan Sayısı Artıyor
09.08.2017 - Çarşamba

Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'nin (BESOB) Büyük Sanayi Sitesi projesi kapsamında 24 sektörden esnafa 3 bin işyeri yapılması hedefleniyor. 2020'ye kadar tamamlanması planlanan proje 1 milyar yatırım bütçesine sahip.

Konuyla ilgili açıklama yapan BESOB Başkanı Arif Tak, "Sanayi Sitesi'ne ilaveler yaparak, tüm ihtiyacı karşılayacağız. Hedefimiz, 10 bin dükkana ulaşıp, esnafımızın tamamını buraya taşımak"  ifadelerini kullandı.

Başkan Arif Tak, temeli 2011'de atılan ve 307 hektar üzerine kurulan BESOB Büyük Sanayi Sitesi'nin tamamlanan birinci etabı kapsamında geçen yıl 125 dükkanın teslim edildiğini kaydederek, 23 Ağustos'ta müracaatların başlayacağını, peşin ödeme imkanından faydalanmak isteyen esnafa yüzde 20 indirim uygulanacağını dile getirdi.


125 işyerinin 200 ila bin 500 metrekare aralığında sahiplerine teslim edildiğini anımsatan Arif Tak, bölgede altyapı çalışmalarının da sonuna gelindiğini bildirdi. Üst yapı için de yakın zamanda ihaleye çıkılacağını kaydetti.

Tak, şöyle konuştu: "Üstyapı ihalesinin ardından demirciler, dokumacılar, karoserciler ve oto tamircilerin bir bölümü ihale olacak. Bin dükkan için yapılacak ihalenin ardından peyderpey proje tamamlanarak, 3 bin dükkâna ulaşılacak. Bursa esnafı 2020'ye kadar 3 bin yeni dükkâna kavuşacak Projenin 2020'ye kadar tamamlanmasını hedefliyoruz"

SANAYİ SİTEMİZ ETAP ETAP GENİŞLEYECEK

Arif Tak, 3 bin dükkanın Bursa esnafına yetmeyeceğini de vurgulayarak, "Proje için başlangıçta hedefimiz 10 bin dükkândı. Ancak bazı esnafımız daha büyük yerler istedi. Dolayısıyla işyeri sayımız 3 bine kadar düştü. Bursa'da 7 bin esnafın dükkâna ihtiyacı var. Bu ihtiyacı karşılamak için sanayi sitemizi ilave yatırımlarla etap etap genişleteceğiz" şeklinde konuştu.

1 milyarlık yatırım bütçesiyle yatırım yapıldığının altını çizen Arif Tak, "Bursa'da şehir içinde dağınık olarak faaliyet gösteren küçük esnafın, kent dışında tek çatı altında toplanmasını amaçladığımız sanayi sitesi Bursa'yı kurtaracak bir proje. Odaklandığımız tek konu üretim yapan sanatkârların şehir merkezinin dışına çıkarılması. İlave yatırımlarla 10 bin dükkana ulaşıldığında şehir içinde bir tane dahi sanatkâr kalmayacak. İhtiyacın üstünde işyeri yapacağımız için kimse yerim yok bahanesinde bulunamayacak. Ya yer alacak ya da kiralayacak. Aksi halde sanatkarlığını bırakacak" diye konuştu.

Fırsat Projeleri