Bolu Valisi'nden Risli Bina Uyarısı

Bolu Valisi Aydın Baruş depremde yıkılma tehlikesi bulunan riskli binaların bir an önce yıkılması gerektiğini söyledi.

Bolu Valisi'nden Risli Bina Uyarısı
13.11.2017 - Pazartesi

Bolu Valisi Aydın Baruş ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz 12 Kasım 1999 Düzce Depremi'nin 18. yılı kapsamında 12 Kasım Deprem Müzesi'ne ziyarette bulundu.

Burada açıklamalarda bulunan Bolu Valisi Aydın Baruş depremde Bolu'da 48 kişinin hayatını kaybettiğini, 353 kişinin de yaralandığını hatırlattı. Vali Aydın Baruş, depremde hayatını kaybedenleri rahmetle andıklarını kaydederek, "O gün saat 18.57'de başlayan ve 30 saniye süren 7.2 şiddetindeki depremde çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Tabii bu hayatını kaybedenlerin çoğunluğu Düzce ve Kaynaşlı merkezliydi. Depremde 763 vatandaşımız rahmete kavuştu, 5 bin civarında vatandaşımız yaralandı. Çok önemli bir kayıp bu. Bu kayıpları hala yüreğimizde hissediyoruz. Ailelerinin acılarını paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

HALA RİSK TAŞIYAN YAPILARIMIZ VAR

Depremlerin önemli can kayıplarına yol açmanın yanında aynı zamanda çok önemli ekonomik ve sosyal kayıplara da neden olduğunun altını çizen Baruş, "Nitekim 1999 yılında yaşanan bu depremde Bolu ilinde tam 14 bin civarında konut hasar görmüş. Bunun 2 bin 532'si yıkık ve ağır hasarlı olmak üzere. Bin 800 civarında iş yeri hasar görmüş, bunun da 218'i yıkık ve ağır hasarlı. O günden bugüne Bolu yapmış olduğu çalışmalarla sağlıklı kentleşme uğrunda çok önemli bir iyileşme gerçekleştirmiştir. Bugün itibarıyla artık Bolu'nun konut stokunun çok büyük çoğunluğu 1999 depreminden sonra deprem koşullarına uygun olarak inşa edilmiştir. Ama hala risk taşıyan yapılarımız var. Bu risk taşıyan yapıları da bir an önce yenilememiz lazım" şeklinde konuştu.

BARUŞ'TAN VATANDAŞA ÇAĞRI

Baruş, kentsel dönüşüm projelerinde devletin sağladığı destekler olduğunu anlatarak, "Kredi destekleri var. Bu desteklerden tüm vatandaşlarımızı yararlanmaya davet ediyorum. Özellikle içinde oturduğu binada deprem riski içerdiği raporlarla kanıtlanmış olan vatandaşlarımız bu konuya lütfen eğilsinler" diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ: DEPREM SİGORTASI YAPTIRMALARI LAZIM

Belediye Başkanı Yılmaz da her yıl 3 bin 500 civarında konut inşa edildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: "Depreme dayanıklı bina konusunda bütün eski binalarımızı check-up'tan geçirmemiz lazım. Yeni binalar konusunda vatandaşımız çok rahatlıkla depremden sonra yapılanları alabilir. Yeni bir şehir doğuyor ve bu doğan şehir Türkiye'ye bakıldığında depreme en güvenli olarak ilerleyen bir şehir diyebiliriz. Vatandaşlarımızın da deprem sigortalarını yaptırmaları lazım" 

Fırsat Projeleri