Binali Yıldırım'dan İstanbul'a "Yeşil Ağ" Projesi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, yeşili İstanbullunun hayatının bir parçası haline getirmek için tasarladığı “Yeşil Ağ” projesini açıkladı.

Binali Yıldırım'dan İstanbul'a
21.02.2019 - Perşembe

İstanbul’da yeşile ulaşım sorununu çözmek için hayalleri zorlayacak bir proje geliştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, “Yeşil Ağ” projesi ile İstanbul’un kaybolmaya yüz tutmuş 20 deresini yeniden canlandıracaklarını belirtti.

20 Yeşil Koridor Yapılacak

İstanbul’daki seçim çalışmalarına dün Eyüpsultan’dan başlayan Yıldırım, yeşile ulaşım sorununu çözmek için hayalleri zorlayacak bir proje ile ortaya çıktı. Amaç yeşili İstanbullunun hayatının bir parçası haline getirmek. Dünyada bir ilk olacak projenin adı: “Yeşil Ağ”. Bu proje ile İstanbul’un kaybolmaya yüz tutmuş 20 deresi yeniden canlandırılıyor. Ayamama, Cendere, Kurbağlıdere, Beykoz deresi, Cırcır deresi adı bilinen ama şehir hayatının içinde kaybolmuş dereler. Yeşil Ağ ile bu dereler İstanbul’un en önemli doğal zenginlikleri haline gelecek. Derelerin ıslah edilip çevresinin ağaçlandırılması ile İstanbul ‘20 Yeşil Koridor’a sahip olacak. Bu koridorlar yaya ve bisiklet yolları ile de zenginleştirilecek.  

Dereler Gün Yüzüne Çıkacak

Binali Yıldırım’ın projesine göre, en görkemli yeşil koridor Anadolu Yakası’nda oluşturulacak. Öncelikle Kadıköy’de Kurbağalıdere’yi canlandırmak için Hasanpaşa İETT garajındaki kapalı dere gün ışığına çıkarılacak. Açılan su yolunda, sabit pas rengi metal kaplama katmanı oluşturmak için aşındırılmış çelikten yapılmış teraslı bir bahçe düzenlenecek. Kavak ağaçlarıyla hizalanmış alanda ziyaretçiler, gölgede dinlenip çim standında piknik yapmanın tadını çıkaracaklar. Teras’ın kuzey kısmı Hasanpaşa Gazhanesi’ni tamamlayacak şekilde tasarlandı. Bu şekilde teras Anadolu yakasındaki sanayi mirasını anımsatan önemli kültürel çekim noktalarının biri haline gelecek. Ataşehir tepesi İstanbul Finans Merkezi’nden yaklaşık 20 metre yükseklik farkıyla dik eğilimli bir tepede konumlandırılmış durumda. Bu tür dik eğimleri aşabilmek için dereler asansörle yeşile bağlanacak. Bu bölgede çapı 101.2 m ve yüksekliği 23 m olan ‘Çember Yürüyüş’ Ataşehir İstanbul Finans Merkezi bölgesinden dereyi asansörle bağlayacak. İstanbullular basamakları veya asansörü kullanarak dereye erişebilecek. Burada ekolojik gölet, sulak alan, dinlenme terası, bahçeler ve oyun alanı da bulunacak.

Fırsat Projeleri

Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Strada Bahçeşehir'de Yaşam Yeni Caddesinde

Strada Bahçeşehir'de Yaşam Yeni Caddesinde

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'de Kiralarınız Eve Dönüşsün

AND Pastel'de Kiralarınız Eve Dönüşsün

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

170 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

170 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

Sur Yapı Antalya

ANTALYA / KEPEZ

Sur Yapı Antalya'da Yaz Fırsatı

Sur Yapı Antalya'da Yaz Fırsatı

Brand İstanbul Park

İSTANBUL / BEYLİKDÜZÜ

Brand İstanbul'da Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Brand İstanbul'da Projede Fırsat'a Özel Kampanya