Bilim İnsanlarından Korkutan Deprem Yorumu

Bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre 2018 yılında daha fazla deprem meydana gelecek.

Bilim İnsanlarından Korkutan Deprem Yorumu
20.11.2017 - Pazartesi

Bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre 2018 yılında daha fazla deprem meydana gelecek.

Jeoloji Derneği'nin yıllık toplantısında konuşan ve 1900 yılının başından bu yana, 7 şiddetinden daha büyük depremler üzerine çalışan Colorado Üniversitesi'nden Roger Bilham, ve Rebecca Bendick, her 32 yılda büyük depremlerin gerçekleştiğini, dünyanın her geçen gün yavaşlamasıyla 2018 yılında daha büyük depremler olması beklediklerini dile getirdiler.

Roger Bilham, dünyanın dönüş hızının son 4 yıldır daha da yavaşladığını belirtirken, her yıl ortalama 15 ila 20 arasında büyük deprem olduğunu, 2018 yılında ise bu sayının 25 ila 30 olmasını beklediğini aktardı. Dünyanın dönüş hızının yavaşlamasının, dünyanın katı demir ve nikel iç çekirdeğinde kayma yarattığını ifade eden bilim insanları, bu durumun yerkabuğunu oluşturan tektonik plakaların dayandığı sıvı dış çekirdeği etkilediğini aktardı.

DEPREM EKATOR ÇİZGİSİ ÇEVRESİNDE GERÇEKLEŞEBİLİR

İkili depremlerin çoğunlukla yaklaşık 1 milyar insanın yaşadığı ekvator çizgisini çevresinde beklendiğinin altını çizerken, eylül ayından bu yana dünyada 7'nin üstünde 3 adet yıkıcı deprem meydana geldi. 7 Eylülde Meksika'nın güney açıklarında meydana gelen 8,1 büyüklüğündeki deprem, 90 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu.

Fırsat Projeleri