Beyoğlu'na Yatırımda Yarışan Girişimciler Var

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu'na yatırımda yarışan girişimciler olduğunu söyledi.

Beyoğlu'na Yatırımda Yarışan Girişimciler Var
01.12.2017 - Cuma

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu'na yatırımda yarışan girişimciler olduğunu söyledi.

Beyoğlu Belediyesince düzenlenen Beyoğlu Büyük Dönüşüm Buluşması, Başkan Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde başladı. Buluşmanın açılışına T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ Başkanı M. Ergün Turan ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile birlikte Beyoğlu'nda yatırımları olan iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Bakan Mehmet Özhaseki'nin ardından açıklamalarda bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 13 yılda Beyoğlu'nun içinde bulunduğu dönüşümü ve Beyoğlu'nun vizyonunu katılımcılarla paylaşarak, "2004'ten bu yana 5.737 bina restorasyon ve renovasyondan geçti. Bir metrekare yeni inşaat yapmadan eski binaları hayata döndürerek 2 milyon 250 bin metrekare ticaret ve yaşam alanı kazandırdık.Zaman içinde değerini yitirmiş, kaderine terkedilmiş, harabe olmaya yüz tutmuş mekanlarda bugün tasarım ofisleri, sanat galerileri, restoranlar, eğlence mekanları, teknoloji firmaları ekonomi üretiyor, iş üretiyor, refah üretiyor. Okmeydanı, Piyalepaşa, Örnektepe, Tarlabaşı ve daha onlarca projeyle yatırım, kalkınma, ilerleme Beyoğlu'nun her köşesine yayılıyor. Bir yerel yönetici olarak, Bütün bu faaliyetlerden beklentim, vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin artmasıdır. İş, istihdam imkanlarının çoğalmasıdır. Yenilikçi ve rekabetçi bir odak şehir kurmaktır. En nihayetinde, en ücra köşesinden en merkezi noktasına kadar Beyoğlu'nda yaşayan herkesin mutluluğunu artırmaktır. 2 milyon insan her gün misafirimiz. 46 bin turist her gün Beyoğlu otellerinde konaklıyor. Yüzlerce kültür ve sanat merkezi her gün yüz binlerce ziyaretçi alıyor. Beyoğlu sadece İstanbul ve Türkiye için değil dünya için çok değerli bir yer. Bu nedenle Beyoğlu'na yatırımda yarışan girişimcilerimiz var" ifadelerini kullandı.

BEYOĞLU'NUN İÇİNDE OLMAYA DEĞER DİYORUZ

Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu'nun içinde bulunduğu bu değişim ve dönüşüme ilişkin rakamsal veriler de verdi. 2004 yılında 6 bin olan konaklama kapasitesinin bugün 46 bine çıktığını anlatan Misbah Demircan, "Beyoğlu'ndaki konaklama yatırımları 1,6 milyar dolara ulaştı. Bu otellerde 20 bin sürekli istihdam sağlanırken günlük 5 milyon dolar, yıllık ise 1,9 milyar dolarlık ekonomi oluştu. Turizm, hizmet ve perakende sektöründeki yatırım toplamı ise 3 milyar doları buldu. Tüm bu yeni yatırımlarla birlikte 13 yıl içerisinde 100 bin yeni istihdam oluştu. Tarlabaşı'ndan Atatürk Kültür Merkezi'ne, Narmanlı Han'dan, Maksim Sahnesi'ne, Alkazar Sineması'na ve İstiklal Caddesi'ne büyük işler bir bir bitiyor. Galataport, Haliçport, Okmeydanı, Piyalepaşa gibi çılgın projeler, bütün hızıyla ilerliyor. Sadece Galataport tek başına: 6 milyar TL'lik bir yatırım değerine sahip. 7 milyon turist hedefi ve 2 milyon kruvaziyer yolcu hedefi var. Özetle Beyoğlu'nun turizm potansiyelinin yüzde 15'ini tek başına oluşturacak nitelikte değerli bir proje olarak Beyoğlu'nda inşa ediliyor. Yapımına ruhsat verdiğimiz halen inşası devam eden 1 milyon 455 bin metrekare ticari alan önümüzdeki 3 yıl içerisinde faaliyete geçecek. Başka bir ifadeyle Okmeydanı ve Haliçport hariç 2,5 milyar dolar yatırım hayat bulacak. Böylelikle 3 yılda, son 13 yılda elde ettiğimiz büyümeye denk bir gelişme gerçekleşecek. Bu nedenle şu an imkan varken Beyoğlu'nun içinde olmaya değer diyoruz. Rekabetçi, yenilikçi, istihdam üretecek, teknoloji ve inovasyonun dönüştürücü gücünün farkında olan herkesi, Beyoğlu vizyonunun bir parçası olmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri