Beyoğlu'nun Tarihi Evleri Yenileniyor

Yılların etkisiyle deforme olan Beyoğlu’nun tarihi evlerinde kurtarma çalışmaları başlatıldı…

Beyoğlu'nun Tarihi Evleri Yenileniyor
08.08.2017 - Salı

Beyoğlu’nda yıllara yenik düşerek tehlike oluşturan tarihi binaların kurtarılması için çalışma başlatıldı.

Sabah’ın haberine göre, İstanbul’da gerçekleşen olağanüstü iklim şartları nedeniyle metrekareye düşen kilolarca yağmur, dolu ve sert rüzgar sonucu yıkılan tarihi binalar tehlike oluşturuyor. Yapılan yenileme çalışmaları ile 650 bakımsız tarihi binadan 278’i kurtarılarak yenilendi.


Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Önemli tarihi binaların bulunduğu ilçemizde bakımsız ve sahipsiz 650 tarihi bina tespit edildi. Bunlardan 278'i yıkılacak binaydı. Bu binalardan 278'ini kurtardık. 350 hasarlı bina kaldı" dedi. 


Beyoğlu’nda 150 Yıllık Tescilli Yapılar Var


Beyoğlu'nun tarihi bina yoğun dokusuna dikkat çeken Başkan Ahmet Misbah Demircan, bu tip binaların mutlaka belli bir zamandan sonra bakım görmesi veya restorasyon yapılması gerektiğini vurguladı. Başkan Demircan, "Beyoğlu'nda yüz- yüz elli yıllık tescilli yapılar var. Bugüne kadar toplam 6 bine yakın tescilli binamızdan 2 binine bir şekilde dokunduk. 700 tane yeni bina yaptık ve tamamen restore olan büyük dönüşüme tabi tuttuğumuz 300 yapımız da şu an yapılıyor. Ancak geriye kalan tescilli ve tarihi binalarımızın diğer yarısı vatandaşlarımızın ilgi ve alakasını bekliyor. Çürük binalar var. Bu yapılar hakikaten tehlike arz ediyor. Allah göstermesin bu binaların çökmesinde can kaybı da olabilir. Böylelikle hem can hem de mal kaybının önüne geçmiş oluruz" dedi.


 

Fırsat Projeleri