Beylikdüzü Taşınma Oranının En Fazla Artış Gösterdiği İlçe Oldu

İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor. TGM Trend Gayrimenkul'ün verilerine göre, taşınma oranı en fazla sırasıyla Beylikdüzü, Esenyurt, A

Beylikdüzü Taşınma Oranının En Fazla Artış Gösterdiği İlçe Oldu
18.09.2017 - Pazartesi

İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor. TGM Trend Gayrimenkul'ün verilerine göre, taşınma oranı en fazla sırasıyla Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar ve Başakşehir'de artış gösterdi.

Olası deprem felaketine karşın 2012 yılında çıkan yasayla birlikte ülkenin dört bir yanında kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Bu kapsamda 2014 yılında 12 bin 384 binanın yıkımı gerçekleşti. 2015 yılında 17 bin 872 olan bu rakam 2016 yılında 19 bin 600'e çıktı.

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, kentsel dönüşüm çalışmalarının etkisiyle her gün 350 ailenin taşındığını ifade etti. Erilkun, "Verilere baktığımızda her gün 50 konutun yıkıldığı ve her gün 350 ailenin yeni konuta geçtiği sonucuna ulaşıyoruz. Bir yılda 110 bin konutta ilk defa yaşam başlıyor. Sıfır eve geçişlerde en düşük oran toplamda yüzde 14'lük pay ise temmuz ve ağustos dönemlerinde yaşanıyor" dedi.

HERKES KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN FAYDALANMAK İSTİYOR

Hakan Erilkun, bu geçişlerde kentsel dönüşümün büyük etkisi olduğunun altını çizerek şunları söyledi: "Birinci derecede deprem kuşağında bulunan ve bu konuda acı deneyimlere sahip ülkemizde insanlar elbette ki güvenli binalarda oturmak istiyor. İşte bu nedenle köklü bölge ve binalarda oturan herkesin ilk hedefi kentsel dönüşümden faydalanmak. Hatta bu geçişle birlikte bir başka yeni konuta taşınmak. Devletin teşvikleri de elbette tercihi kolaylaştırıyor, yasal kolaylıkların yanı sıra 2017 yılında 860 TL olarak düzenlenen kira yardımı bunun bir parçası"

EN FAZLA ARTIŞ BEYLİKDÜZÜ'NDE

İstanbul'da taşınma oranının en yüksek olduğu bölgeleri Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar ve Başakşehir olarak belirten TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun ‘Bu bölgelere son bir yılda 38 bini aşkın aile yerleşti. Yerleşimde özellikle dikkat çeken husus ise Suriyelilerin yerleşimleri. Zira 2015 sonunda bin 787 Suriyelinin Avrupa Yakası'ndaki bu bölgelerde bulunduğunu görürken 2017 yılının ilk döneminde baktığımızda Suriyeli sayısının yüzde 500 artarak 15 bine yaklaştığını görüyoruz ve bunların bin 250 adedinin ticari abonelikleri bulunuyor” dedi.

Fırsat Projeleri