Bakanlıktan Dar Gelirliye Müjde!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye ve TOKİ dar gelirliler için harekete geçiyor.

Bakanlıktan Dar Gelirliye Müjde!
03.08.2017 - Perşembe

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye ve TOKİ dar gelirliler için harekete geçiyor. Dar gelirlilerin de ev sahibi olabilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye ve TOKİ, yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor.

Sosyal ve kiralık konut projelerinin kredilendirilmesine öncelik sağlayıcı mevzuat düzenlemeleri üzerinde çalışan kurumların yanı sıra bankalar da dar gelirliye yönelik projeleri destekleyici mekanizma ve finansman modelleri geliştirecek.

İLK AÇIKLAMA BAKAN ÖZHASEKİ'DEN

Konuyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ'nin inşa ettiği konutların yüzde 10 peşinatla, uzun vade (10, 15, 20 yıl) ve düşük taksitlerle konut alıcılarına kira öder gibi ödeme imkânıyla sunulduğunu dile getirdi.

Bakan Mehmet Özhaseki, kullanım hakkı veya kiralama şeklinde bir konut edindirme biçimi düşünmediklerini de kaydederek, TOKİ  tarafından ihalesi yapılan konut projelerinin inşaatının başlaması ile birlikte satışa yönelik işlemlere başladığını söyledi. 

"Proje tamamlanarak teslim aşamasına gelmeden satışı da tamamlanmış olmaktadır" diyen Bakan Özhaseki, "Stoklarında bulunan konutların büyük kısmı kentsel dönüşüm veya kamu kurumları ile yapılan protokoller kapsamında bekletilen konutlardır" dedi.

BAKANLIĞIN HEDEFİ YILDA 500 BİN BAĞIMSIZ BİRİM

Bu arada yeni tasarıya göre, dar gelirliye verilecek konut ve iş yerleri, borçlandırma suretiyle tahsis edilebilecek. Gelecek dönemde bu uygulamanın riskli bölgede oturan ancak tapusu olmayan vatandaşlar için uygulanması da hedefleniyor. 

Öte yandan Bakanlık, yılda en az 500 bin bağımsız birimin yıkılıp kentsel dönüşüme girmesini planlıyor. Projelerin 200 bininin İstanbul'da 300 bininin ise diğer şehirlerde yapılması öngörülüyor.

Fırsat Projeleri