Bakanlığın Hedefi Yılda 500 Bin Konut

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, başta İstanbul olmak üzere Türkiye'de yılda 500 bin konutun yenileneceğini söyledi.

Bakanlığın Hedefi Yılda 500 Bin Konut
21.08.2017 - Pazartesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, başta İstanbul olmak üzere Türkiye'de yılda 500 bin konutun yenileneceğini söyledi.

Kayseri Meydan Parkı'nda düzenlenen Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Kayseri'ye kazandırılacak 6 tesisin temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Topraklarımızın yüzde 66'sının deprem hattında olduğunu hatırlatan Bakan Mehmet Özhaseki, "Yani bu ülkenin altı oynak. Üstündeki oynaklıklar olduğu gibi. Üstündeki oynaklıklara gücümüz yetiyor. Ne kadar fitne ocağı varsa, ne kadar bölücü, terörist varsa canını okuyoruz. Terör örgütlerine geçit yok. Onlara gücümüz yetiyor ama toprağın altına gücümüz yetmiyor. Oraya karşı hazırlıklı olmalıyız. Onu bilmeliyiz, takip etmeliyiz ve ona uygun davranmalıyız. İşte onun için uğraşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Başbakan ve Bakanlar Kurulu'nun uygun görmesiyle bir program yaptıklarını aktaran Özhaseki, "İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren İstanbul başta olmak üzere senede tam 500 bin konutu yenileyeceğiz. Bunun için her türlü tedbiri aldık. Teşvikleri geliştirdik şahıslara, özel sektöre, belediyelerimize hangi tür teşvikler vereceğimiz belli oldu. Kayseri'de bundan istifade edecek. Türkiye'de sene de 500 bin binayı, 15 sene de 7,5 milyon binayı yenileyeceğiz. Bu dile kolay. Şu anda Türkiye'de yapı stoğunun yarısını yeni baştan elden geçiriyoruz. 1999 depreminden sonra yapılan binalar biraz sağlam gözüküyor. Ama öncesinde yapılanlar biraz riskli işte riskli binaları deprem gelmeden bir an önce yenilememiz lazım. Allah korusun deprem gelirse mallarımız gittiği gibi canlarımız da gidiyor, en sevdiklerimiz de. Hayatı felç ediyor. Japonya'da bir insan deprem geldiğinde evinde ninni dinlemiş gibi evinde sağa sola dönerek uyuyorsa Türkiye'deki bizim vatandaşlarımızda inşallah bu yeni konutlarda sanki ninni söyleniyormuş gibi keyifle o depremi izlemiş olacak" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri