Bakan Arslan Müjdeli Haberi Verdi!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Karadeniz'i Doğu Anadolu'ya bağlayacak olan Ovit Tüneli'nde bir tüpün tamamlandığını söyledi.

Bakan Arslan Müjdeli Haberi Verdi!
03.12.2017 - Pazar

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Karadeniz'i Doğu Anadolu'ya bağlayacak olan Ovit Tüneli'nde bir tüpün tamamlandığını söyledi.

Rize-Erzurum karayolunun Ovit Dağı Geçidi'nde inşa edilen tünel, Karadeniz'i Doğu Anadolu'ya bağlayacak olan bir proje. 14 bin 200 metre uzunluğundaki Ovit Tünel'i Türkiye'de bitmiş olan en uzun tünel. Bakan Arslan, Ovit Tüneli'nin Karadeniz trafiğinin Nahçivan'a, İran'a, Gürcistan'a, Ermenistan'a gidişini kolaylaştıracak bir proje olduğunu belirterek tünelin bir tüpünün tamamlandığını söyledi. 

Arslan, önceki yıllarda kar yağışı nedeniyle Ovit Geçidi'nin trafiğe kapatıldığını hatırlatarak, "Bu mevsimlerde özellikle Ovit Geçidi, geçit vermediği için biz oraya araçların gidişini yasaklıyorduk ve araç gidişine izin vermiyorduk, kışın 3-4 ay orası tamamen kapanıyordu. Dün itibarıyla Ovit Tüneli'ni açmayı hedeflemiştik ancak yaklaşık 10 gün önce yağan kar nedeniyle Ovit Dağı'nın geçit vermediğini görünce planlanandan 10 gün önce kontrollü bir şekilde geçişleri verdik." diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK TÜNELİ

Tünelde bir gidiş bir geliş şeklinde ulaşım sağlandığını ifade eden Arslan, şunları kaydetti:

"Ovit Tüneli'nin iki tüpünden bir tanesini hizmete sunduk, bir gidiş bir geliş olarak, bir tüp insanlarımıza hizmet edecek. İnşallah önümüzdeki yılın ilk aylarında da Ovit'teki ikinci tüpü bitirerek, iki gidiş iki geliş hizmet edecek şekilde insanımızın, sürücülerimizin, misafirlerimizin hizmetine sunacağız. Türkiye'nin en büyük tünelini bitirmiş olduk. Bu kış bir gidiş bir geliş olarak tünelin bir tüpünü hizmete verdik."

Arslan, tünelin hizmete girmesinin vatandaşları da oldukça memnun ettiğini belirterek, "Milletimizin memnuniyeti görülmeye değer. Gerçekten hem teşekkür ediyorlar hem şükran duyuyorlar hem de ülkemizin geldiği nokta adına kendilerine gurur da çıkartıyorlar. Biz de bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakanımız Binali Yıldırım'a, bakanlık olarak yaptığımız çalışmalarda bize verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri