Babacan Holding Başkanı'ndan Uyarı

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, bankaların kredi kriterleri sebebiyle konutta alıcıyı kaçırdıklarını söyledi.

Babacan Holding Başkanı'ndan Uyarı
13.03.2017 - Pazartesi

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, bankaların kredi kriterleri sebebiyle konutta alıcıyı kaçırdıklarını söyledi.

Emlak Konut ve GYODER’in başlattığı 240 ay vadeli kampanyaya katıldıklarını hatırlatan Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, organizasyona 3 proje ile destek verdiklerini belirterek, "Kampanya ile birlikte satış ofislerimizde hareket yaşandı. Yoğunluk nedeniyle gelen müşterilere numaratörle numara veriyoruz" ifadelerini kullandı.

Banka kredisiyle çok sayıda konut alıcısı bulunduğunun altını çizen İbrahim Babacan, ancak bankaların uyguladığı kriterlerden dolayı da önemli bir kitleye kredi verilmediğini vurguladı.

Bankaların aradıkları hedef kitleye uygun müşteri bulmanın kolay olmadığını dile getiren Babacan, "Ekonominin iyiye gitmemesi ve dövizin ciddi oranda artması insanların ödemesinde ciddi aksaklıklar yaşamasına neden oldu. Bankalar bu anlamda çok seçici davranıyorlar. Bizde firma olarak özkaynaklarımızla 240 ay ödeme imkanı sağlayamadığımız için bu kitleyi kaçırıyoruz" şeklinde konuştu.

BAKANLIK BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRİYOR

Bankaların uyguladığı kriterler sebebiyle kredi alamayan ve kara listeye düşenler için bakanlığın bir düzenleme çalışması yaptığı yönünde duyumlar aldıklarını da kaydeden Babacan, GYODER ile birlikte Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde uygulanan 240 (20 yıl) ay vadeli satışın Türkiye’de gelmeye başladığını hatırlattı.

Türkiye'de satışların 60 ay sınırında gerçekleştiğini dile getiren Babacan, "60 ay iken şu anda 120 ay borçlanma tercih edilir oldu. 120 ayda faiz oranlarının düşük olması, alıcının taksit tutarıyla kira getirisinin aynı seviyeye çekmesi bu vade oranlarına ilgi çekmesine neden oldu. 240 ayda da sınırlı sayıda talep aldık. Kampanyada 42 adet dairenin satışını yaptık. 10 tanede kredi onay sürecinde olan var" diye konuştu.

Fırsat Projeleri