Ayder Yaylası Yenileniyor!

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Ayder yaylasını yenilemek için 4 farklı proje çalışması başlattıklarını belirtti.

Ayder Yaylası Yenileniyor!
03.12.2017 - Pazar

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Ayder yaylasını yenilemek için 4 farklı proje çalışması başlattıklarını belirtti.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan konuşmasında, Ayder Yaylası'nı doğal güzelliklerine kavuşturmak için 14-15 Ekim'de "Arama Konferansı" yaptıklarını hatırlattı. Ayder Yaylası için 4 farklı proje çalışması başlattıklarını ve Arama Konferansı'yla sivil toplum örgütleri, kamu sektörü, özel sektör ve özellikle Ayder'deki hak sahipleri ile yerel halkın ortak fikir arayışında bir araya getirildiğini ifade etti.

Arama Konferansı'na ilişkin sonuç raporlarının tamamlanma aşamasında olduğunu dile getiren Turan, şöyle konuştu: "Kentsel tasarım projelerimizi tamamlayıp, yapacağımız çalıştay ile kentsel tasarım ve mimari yaklaşım alternatifleri üzerinde istişarelerde bulunacağız. Gerçekleştireceğimiz çalıştay ile mülkiyet sorunlarının çözümü, proje modelleme yaklaşımının geliştirilmesi, doğal ve sosyolojik olarak sürdürülebilir bir alan yönetimi konularında ortak kararlar üreteceğiz. Sonrasında kentsel tasarım projelerimizi tamamlayıp, projemizi vatandaşlarımıza tanıtacağız."

EVLER PLANSIZ İNŞA EDİLDİ

Ayder Yaylası'nda plansız şekilde inşa edilen evlerin güçlü bir altyapıya ulaştırılması gerektiğini belirten Turan, "Mevcut olanakları en iyi biçimde değerlendirip doğayı bozmadan, kısa vadeli çıkarlar yerine uzun vadeli çıkarlar için yatırım yapılmalı ve parçacı yaklaşımdan çok bütüncül bir yaklaşımla konu ele alınmalıdır. Yapacağımız çalıştay sonrasında hedefimiz, Ayder'in gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için öncelikle tescilli ve korunmaya değer yapıların rehabilitasyonu üzerinde durmak olacaktır." dedi.

Bugüne kadar bu büyüklükte planlanmış bir yayla projesinin olmadığını vurgulayan Turan, "Bu çalışma, ülkemizde plancılık, mimarlık ve mühendislik açısından bir ilk olacaktır. Ayrıca oluşan kaçak yapıların önüne geçilebilmesi ve geleneksel dokuya uygun bir dönüşüm yaşanması halinde bölge, turizm açısından yeniden bir cazibe merkezi haline dönüşecektir." dedi.

Fırsat Projeleri