AVM'lerin Cirosu Ağustos Ayında Arttı

AVM Ciro Endeksi, Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 32, 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 32,4 arttı.

AVM'lerin Cirosu Ağustos Ayında Arttı
09.10.2017 - Pazartesi

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi'nin Ağustos ayı verileri açıklandı. 
 
AVM Ciro Endeksi, Ağustos ayında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 32,4 artarak 245 puana yükseldi.
 
Her ay yayınlanan verilerilere göre, ciro endeksi, Ağustos 2017'de geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 32,4 artış kaydederek 245 puana yükselmiş oldu. 
 
AVM'lerde kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar ağustosta İstanbul'da bin 26 lira, Anadolu'da 875 lira olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise aynı ayda 935 lira olarak kaydedildi. 
 
AYD Başkanı Hulusi Belgü, Ağustos ayı verilerini değerlendirdi. Belgü; "Ciro endeksine de yansıyan bu durum yüzde 1,1 düşüşe yol açmıştı. Bu nedenle ciro endeksinin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 32,4 artış göstermesi elbette hem AVM'ler hem de perakendeciler için sevindirici bir gelişme... Bu yükselişin birçok sebebi var. Bu yıl hem Kurban Bayramı'nın ağustos ayında olması hem de yaz sonuna yaklaşılması dolayısıyla markaların yaptığı indirimler, halkımızın AVM ziyaretleri ve alışverişlerinde artış yaşanmasını sağladı. Diğer yandan, eğitim döneminin yaklaşmasıyla ailelerin çocukları için yapmaya başladığı hazırlıklar da ciro endeksini olumlu yönde etkiledi. Bu durumun eylül ayı içinde de devam edeceğini umut ediyoruz." diye konuştu. 

Fırsat Projeleri