AVM Ciro Endeksi Eylül'de Yüzde 8,5 Arttı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından yapılan AVM Endeksi Eylül sonuçları açıklandı.

AVM Ciro Endeksi Eylül'de Yüzde 8,5 Arttı
13.11.2017 - Pazartesi

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi verilerinin Eylül ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayımlanan verilere göre Eylül ayında ciro endeksi, yüzde 8,5 artarak 216 puana yükselmiş oldu. 

AVM Endeksi üçüncü çeyrek bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,4 artış gösterdi. Endeks, üçüncü çeyrekte 228 puana ulaştı.

AVM'lerde metrekare başına düşen kiralanabilir alan verileri ise şu şekilde açıklandı: İstanbul'da 958 TL, Anadolu'da 731 TL. Türkiye genelinde ise metrekare verimliliği Eylül ayında 822 TL oldu. Çeyrek bazda metrekare verimliliği 870 TL olarak gerçekleşti. Bu durum bir önceki yılın aynı dönemi ile  arşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 19,3'lük bir artış yaşandığını gösteriyor. 

Eylül ayında ciro endeksi, kategoriler bazında en yüksek ciro artışı yüzde 38,5 ile teknolojide yaşandığı görülüyor. Geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında AVM'lerdeki "yiyecek-içecek" kategori ciroları yüzde 12,8, "giyim" ciroları yüzde 0,9, "ayakkabı" ciroları yüzde 0,5 ve "diğer alanlar" ciroları yüzde 13,7 ile artış gösterdi.

Fırsat Projeleri