Artık Kiralar Bile Bitcoin'le Ödeniyor!

Türkiye’de milyonlarca TL’lik emlak ve araba satışlarında ödemeler Bitcoin’le kabul ediliyor.  Öyle ki artık kiralar bile bitcoinle ödeniyor.

Artık Kiralar Bile Bitcoin'le Ödeniyor!
25.11.2017 - Cumartesi

Bireyler arasında Bitcoin kullanımı artıyor. Türkiye’de milyonlarca TL’lik emlak ve araba satışlarında ödemeler Bitcoin’le kabul ediliyor.  

Dünya genelinde kurumlar kripto paralara nasıl adapte olacağına karar veremezken bireyler bu paraları hayatlarına çok çabuk adapte etti.

Emlakta Bitcoin Fırtınası

Dünya genelinde otoriteler kripto paraları nasıl regüle edeceklerini çözmeye çalışırken kullanımı artıyor. Türkiye’de de bu durum aynı. Sahibinden.com gibi sitelerde birçok satıcı Bitcoin’le ödemeyi kabul ediyor. Bitcoin’le milyonlarca TL değerinde ev ve arsalar satılıyor. Araba satışlarında da oldukça popüler. Ayrıca ev sahipleri de artık kiracılardan kira bedelini Bitcoin olarak kabul etmeye başladı.

Yüzde 42 Yükseldi

Bu arada geçtiğimiz haftalarda Bitcoin’in 8200 doların üzerine çıkarak rekor kırmasının ardından dün de en popüler ikinci kripto para olan Ethereum da rekor kırıldı. Sadece dün yüzde 10 yükselerek 440 doları gören Ethereum yeni tarihi zirvesine ulaştı. Ethereum dolar karşısında son 1 haftada yüzde 42, 2017 genelinde ise yüzde 5292 değer kazanarak yatırımcısının yüzünü güldürdü.  

Düşük Maliyet İlgiyi Artırıyor

Bitcoın transferleri online veya offline kripto para cüzdanları arasında yapılıyor. Bu transferi geçekleştirmek için Bitcoin yollamak istediğiniz kişinin adresini bilmeniz gerekiyor. Bu transferlerin sabit bir ücreti yok. Aradaki işlemi madenciler onaylıyor. Siz de işlemin onayı için madencilere bir ücret  ödüyorsunuz.

Ücretler ortalama fiyat değil byte yani blok büyüklüğü üzerinden veriliyor. İşleminizin çabuk yapılması için daha yüksek bir ücret ödeyebilirsiniz. Şu anda 1 liranın bir altında ücrete transfer gerçekleşebiliyor. Bu da bankaların aldığı bedellerin altında kalıyor. Türkiye’de Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak yaygınlaşmasının nedeni de bu maliyet farkı.
Akşam
 

Fırsat Projeleri