Arsa Mı Konut Mu Daha Karlı?

İstanbul genelinde son 3 yılın verilerine göre arsa alanlar konut alanlardan daha karlı çıktı.

Arsa Mı Konut Mu Daha Karlı?
07.08.2017 - Pazartesi

İstanbul genelinde son 3 yılın verilerine göre arsa alanlar konut alanlardan daha karlı çıktı. Son 3 yılda konut getirisi dövizin altında kalırken arsa ise reel olarak sahibine kazandırdı. Konut alanında İstanbul Şişli bölgesinde yüzde 29 değer artışı yaşansa da bu dönemde yüzde 68 artış kaydeden dolara yenildi.


İstanbul’un son yıllarda döviz karşısında başarılı bir performans gösteremediği ortaya çıkarken arsa fiyatları ise sağladığı getiri oranları ile yatırımcısını memnun etti. Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVİMER) verilerine göre 2014-2017 yılları arasında döviz yüzde 68 artış kaydederken İstanbul’da semtlere göre değişmekle beraber ortalama konut fiyatı yüzde 39 arttı.


En Değerli Arsalar Avcılar’da


Gayrimenkul piyasasına ilgi sürerken getirilerde ortaya çıktı Arsa fiyatları ise aynı dönemde ortalama yüzde 85 artarak adeta dövize meydan okudu. Arsada en yüksek değer artışı dolardan 22 puan fazla yani yüzde 90 ile Avcılar’da gözlemlendi. 1999 yılında yaşanan depremden sonra kentsel dönüşüm kapsamında Avcılar bölgesine yönelik konut arzı bölgedeki arsa fiyatlarını da yükseltti.


Finans Merkezi Daha da Değerlendi


Markalı konut üreticilerinin Anadolu yakasında Tuzla, Pendik ve Sancaktepe ilçelerine yönelmesi bu bölgedeki arsaları daha da değerlendirdi. Bu ilçelerde fiyatlar 3 yıl içinde  yüzde 80’in üzerinde artarak yine yatırımcılarına doların üzerinde kazanç sağladı. Ataşehir’de ise arsa fiyatları, bölgede hayata geçirilen Uluslararası Finans Merkezi projesiyle yüzde 82 oranında yükseldi. 

Fırsat Projeleri