Apartman Yönetmeliği Kanunu Nedir?

Apartman yaşamına dair en merak edilen konulardan biri olan apartman yönetmeliği kanunu nedir? Sorusu hakkında tüm detaylar…

Apartman Yönetmeliği Kanunu Nedir?
22.06.2017 - Perşembe

Günümüzde apartman ve site gibi toplu yaşam alanları oldukça tercih edilmekte. Hal böyle iken bireylerin toplu yaşam anlarında düzenin sağlanması içi birtakım kurallar bütünü gerekmektedir. Bu da apartman yönetmeliğini gündeme getirmektedir. Peki, tam olarak apartman yönetmeliği kanunu nedir? 


Apartman Yönetmeliği Kanunu Nedir?


Apartman yönetmeliği kanunu yaşanan apartman içerisinde uyulması gereken kurallar, yasaklar, olası durumlar karşısında yapılması gerekenler vb. gibi pek çok konuda maddelerin yer aldığı ve binada yaşayanlarca uyulması gereken bir bildiridir.  Apartman yönetmeliği kanunu nedir? sorusu akla apartman yönetmeliği kanununa uyulmazsa ne olur? Konusunu da getirmektedir. Apartman yönetmeliği kanununa uyulmadığı, kuralların ihlal edildiği ya da çiğnendiği takdirde kiracılara yaptırım uygulanabilmektedir. Bu yaptırım, kalan kat maliklerinin oybirliği ile kiracıyı evden tahliye etmesi şeklinde olabilmektedir. 


Apartman yönetmeliği kanunun içeriğine göz attığımızda yaşam alanlarında huzuru sağlayıcı çeşitli maddelerle karşılaşmaktayız. Örneğin, binanın zemin katında ticari alanlar varsa burada patlayıcı özellikte akaryakıt ya da tüpgaz bayii gibi alanlarda hizmet verilmesi kesinlikle yasaktır. Bina içerisindeki herhangi bir alanın yanıcı ya da patlayıcı madde depolanması için kullanılması söz konusu olamaz. Apartman yöneticisi apartman için yapılan giderleri ve ödemeleri makbuz halinde tüm kat maliklerine ibraz etmek zorundadır. Bütün kat maliklerinin binanın mimari durumu ve dayanıklılık durumunu korumak, bunlara ek olarak da temiz tutmak konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Fırsat Projeleri