Amerika'da, Vizesiz Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Sotheby’s International Realty’nin Kaliforniya ve İstanbul ofislerinde Uluslararası Emlak uzmanı olarak çalışan Almila Gözen, ABD emlak piyasasının nabzını tutuyor.

Amerika'da, Vizesiz Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?
12.10.2017 - Perşembe

Sotheby’s International Realty’nin Kaliforniya ve İstanbul ofislerinde Uluslararası Emlak uzmanı olarak çalışan Almila Gözen, ABD emlak piyasasının nabzını tutuyor.

ABD, bir süredir Türk gayrimenkul yatırımcısının gözde ülkeleri arasında bulunuyor. İki ülke arasında yaşanan vize krizi sonrası ABD’deki Türk yatırımlarının bu durumdan nasıl etkilendiğini değerlendiren Almila Gözen, ABD’de gayrimenkul yatırımı yapanları her durumda kârlı olduğuna vurdu yaptı. Gözen değerlendirmesinde, ABD’de ev sahibi olmak için vatandaşlık ya da oturma izni gibi vizenin zorunlu olmadığına dikkat çekti. 

Kaliforniya emlak piyasasının gayrimenkul portföyüne sahip Sotheby’s International Realty’de çalışan Almila Gözen, Türklerin emlak yatırımı yapmak için özellikle Kaliforniya, New York ve Florida gibi eyaletleri tercih ettiğini kaydetti. Türklerin, ABD’de özellikle dolar bazında kira getirisi elde etmek, yazlık ev, ABD’de öğrenim gören çocuklarının olması, çalışmak ya da iş kurmak amacıyla, oturacakları bir konuta ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. 

Gayrimenkul Almak İçin Pasaport Yeterli!

ABD ile vize krizinin Türk yatırımcılarının ilgisinde azalmaya neden olmadığını anımsatan Almila Gözen, “Bu uygulama Türk yatırımcılarda tedirginlik yaratsa da ABD halen yatırımcıların en çok ilgilendiği bölgelerin başında geliyor. Uygulama şu an için geçerli vizesi olanları etkilemiyor. Aynı zamanda ABD’de konut satın almak için ABD’ye seyahat zorunluluğunun olmaması, konutların internet üzerinden görülebilmesi ve hizmet veren emlak şirketlerinin yardımları Türk yatırımcılar için uygun bir ortam sağlıyor. ABD’de yatırım yapmış olan Türkler dolar kurunun son durumu ile stabil bir ülkede yapmış oldukları ve dolar bazında gelir getiren yatırımın doğru bir seçim olduğunu görüyorlar” diye konuştu. 

ABD’de konut satın almak için vatandaşlık, Green Card ya da Amerikan vizesi sahibi olmanın gerekmediğine dikkat çeken Almila Gözen, kimlik belgesi olarak güncel bir pasaportun yeterli olduğunu kaydetti.

Gözen, “ABD’ye gitmeden de gayrimenkul yatırımı yapabilirsiniz. Müşterilerimize Kaliforniya bölgesinden ihtiyaçlarına en uygun evi seçmeleri konusunda danışmanlık yapıyoruz. Gerekli tüm evrakları elektronik ortamda iletebiliyor, kredi başvurusu gibi ıslak imza gerektiren dokümanları da gönderebiliyoruz.” Dedi.

Fırsat Projeleri