Adaların 2B Arazilerine Tesis Yapılacak!

Adalar için hazırlanan koruma planıyla adaların 2B arazilerine günü birlik tesis yapılması için izin çıktı…

Adaların 2B Arazilerine Tesis Yapılacak!
09.08.2017 - Çarşamba

Cumhuriyet’in haberine göre, İstanbul’un tarihi ve kültürel SİT alanlarından Adalar konusunda flaş bir gelişme yaşandı.

Adalar Savunması’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre Adalar ilçesinde, butik otelciliğin ve ev pansiyonculuğunun önü açılırken zemin katlara dubleks izni getiriliyor. Açıklamaya göre bu şekilde Adalar’ın nüfusu beş katına çıkacak.


Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından “koruma alanı” ve 1984 yılına Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından “SİT alanı bütünü” ilan edilen İstanbul’un doğal güzelliklerine sahip Adalar ilçesinde 2012 yılından bu yana sürdürdüğü /1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı çalışmaları da devam ediyor.


2B Orman Arazilerine Tesis

Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu gündemine gelen çalışmalar ile planlar kurulda onaylandıktan sonra İBB meclisi onayına sunulacak, daha sonra da askıya çıkacak. Askıya çıkan plan sonrası Büyükada “eğlence”, Heybeliada “sağlık”, Kınalıada “spor” ve Burgazada “kültür” adları altında “tematik adalar” şeklinde bölünecek ve günübirlik tesislerin inşası için yol açılmış olacak.


“Adalar Tehlikeye Giriyor”


Adalar savunması ise, planın adanın geleceğini tehlikeye düşürdüğünü belirtiyor.  Savunma, söz konusu planla ilgili çekincesini şöyle dile getirdi: “Adalar’ın günübirlik rekreasyon turizmine daha fazla açılmasına, Adalar’ın doğal alanlarının insan müdahalesiyle ehlileştirilerek ticarileştirilmesine, Adalar’ın kara ve deniz yaşamının ve kıyı eko-sistemin tahrip edilmesine, konut ve yapı stoğunun imar rantı yaratacak tarzda artırılmasına yönelik nitelikleriyle Adalar’ın geleceği için önemli tehlikeler içeriyor.”
 

Fırsat Projeleri