ABD'de Konut Satışları Ne Durumda?

ABD Ticaret Bakanlığı, konut satış raporlarını açıkladı, buna göre sıfır konut satışları yüzde 9.4 oranında geriledi.

ABD'de Konut Satışları Ne Durumda?
24.08.2017 - Perşembe

ABD Ticaret Bakanlığı, konut satış raporlarını açıkladı. Bakanlığın verilerine göre birinci el konut satışları, temmuzda yüzde 9.4 azalarak son 7 ayın en düşük seviyesine düştü. 

Söz konusu rapora göre birinci el konut satışları, temmuzda önceki aya kıyasla yüzde 9.4 azalarak 571 bine düştü. Aralık 2016'dan bu yana en düşük seviyesini gören veriye ilişkin beklenti, yüzde 1.3 düşüş yönündeydi. Yine raporda sıfır konut satışlarının temmuzda önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8.9 düştüğü de ifade edildi. 

Bu arada haziran ayına ait birinci el konut satışları 610 binden 630 bine, mayıs ayı birinci el konut satışları da 605 binden 618 bine revize edildi. 

UZMAN GÖRÜŞÜ

Uzmanlar, aylık konut satışları verilerinin büyük revizyonlara uğrayabileceğini dile getirirken, son 7 ayın en düşük seviyesine gerileyen yeni konut satışlarının pozitif revizyon olasılığına rağmen sektördeki toparlanmanın yavaşladığına dikkat çekiyor.

Öte yandan yarın açıklanacak temmuz ayı ikinci el konut satışları verisinin sektördeki durumu daha iyi yansıtacağı kaydediliyor.
 

Fırsat Projeleri