3. Havalimanı İnşaatı Ne Durumda?

İstanbul Grand Airport CEO’su Yusuf Akçayoğlu, 3. havalimanının inşaatıyla ilgili bilgi verdi. İşte 3. havalimanında son durum…

3. Havalimanı İnşaatı Ne Durumda?
03.08.2017 - Perşembe

İnşaat çalışmaları devam eden 3. havalimanında 90 milyon yolcuyu kapsayan terminal binasında duty-free, 100 bin kişilik alışveriş merkezi ve 18 bin araç kapasiteli otopark inşaatı yükseliyor. Hürriyet’in haberine göre Ulaşım İstanbul Grand Airport (İGA) CEO’su Yusuf Akçayoğlu, 3. havalimanının inşaatıyla ilgili son durumu aktardı.

3. Havalimanı

Tamamlandığında Milli Gelirin Yüzde 5’ini Oluşuracak

Geçtiğimiz günlerde yaşanan sel ve dolu felaketinin işleri yavaşlattığını belirten Yusuf Akçayoğlu, bunlara rağmen aynı anda pist, kule ve terminal inşaatında çalışmaların devam ettiğini söyledi.  Akçayoğlu, “76.5 milyon metrekare alanın 1.4 milyon metrekaresi ilk fazı oluşturuyor. Bugün itibariyle 30 bin çalışana ulaşıldı. Bittiğinde 225 bin çalışan olacak ve 1.5 milyon kişiye dolaylı istihdam edecek. 2025’te 40 milyar dolarlık milli gelirin yüzde 5’i kadar ekonomiye katkı sağlayacak” dedi.

3. Havalimanı

Her Şey Düşünüldü

Sözlerine devam eden Yusuf Akçayoğlu, “Buradaki yaşam alanında her şey düşünüldü. 65 kişilik özel ekip 4 öğün yemek çıkartıyor. Pakistan, Nepal, Gürcistan ve Vietnamlı çalışanlara özel mönüler hazırlanıyor. Hava koşulları çalışmalarımızı zaman zaman etkiliyor. Temmuzda sel ve dolu işlerin yavaşlamasına neden oldu. Ancak tüm bunlara rağmen aynı anda pist, kule ve terminal inşaatın da çalışmalar sürüyor. Burada yapılan çalışmalarda çevre faktörüne çok dikkat ediyoruz. Biz kullanılmayan maden alanlarını ıslah ettik ve çevreyi bozmadık. Sürekli denetleniyoruz” şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri