3. Havalimanı 9 Ülkeyi Buluşturdu 

İnşaat aşamasında olan 3. Havalimanı için 9 ülkeden toplam 466 yabancı işçi çalışıyor…

3. Havalimanı 9 Ülkeyi Buluşturdu 
21.08.2017 - Pazartesi

Henüz inşaat aşamasında farklı ülkelerden vatandaşların buluşma noktası olan 3. Havalimanı’nda 9 ülkeden toplam 466 yabancı işçi çalışıyor.

Milliyet’in haberine göre Uluslararası hava taşımacılığına yeni bir soluk getirecek İstanbul’un 3’üncü havalimanı 9 ülkeyi bir araya getiriyor. 

,


İnşaatta Şu An 31 Bin Çalışan Var


29 Ekim 2018 olarak planlanan açılış tarihine gün sayan 3. Havalimanı’nda çalışanlar gecesini gündüzüne katarak projede bir aksama olmaması için ter döküyor. Şu anda 31 bin kişinin aktif olarak çalıştığı İstanbul’un 3’üncü havalimanında 8 binden fazla da iş makinesi bulunuyor.


9 Ülkeden 466 Yabancı Çalışan Var


3. Havalimanı’nda 9 ülkeden 466 yabancı çalışan da görev yapıyor. Havalimanı tamamlandığında doğrudan ve dolaylı istihdam edilen kişi sayısının 225 bini bulması öngörülüyor. İçlerinde beyaz yakalı da mavi yakalıların yer aldığı kadroda Bosna Hersek, Vietnam, Pakistan, Gürcistan, İngiltere, Malezya, Fransa, Afganistan ve Nepal uyruklu çalışanlar görev alıyor.


“Türkiye’deki Kaynakların Hepsini Kullandık”


İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Akçayoğlu da Habertürk’e yaptığı açıklamada mega bir proje yürüttüklerini belirtirken, dünyanın pek çok yerinden çalışanları olduğunu ifade etti. Akçayoğlu şu açıklamalarda bulundu:
“Fransa’dan Malezya’dan mühendis arkadaşlarımız var. Pakistan, Vietnam, Nepal’den de çalışanlarımız var. 31 bin kişide 466 kişi, yüzde 1 civarlarında bir rakam. Dünyanın her yerinden insan kullanıyoruz. Dünyadaki en büyük ekipman parkına sahibiz. Türkiye’deki kaynakların hepsini kullandık. Türk şoförler ve operatörler tabii ki önceliğimiz fakat B planı anlamında böyle bir çalışmaya gitmemiz zorunluluk haline geldi. Özellikle bayram dönemlerinde mesela yaz aylarında şoförün herhangi bir ara vermesinde iş kesintisine yol açmamak için böyle bir yola başvurduk ve çok da başarılı olduk. Özellikle bayram dönemlerinde veya diğer dönemlerde olsun şantiyenin çalışmasını sağladık.”
 

Fırsat Projeleri