3. Havaalanı Kulesinde Kaba İnşaat Tamamlandı

Dünyanın en büyük havacılık merkezi olacak 3. Havaalanı'nın trafik kontrol kulesinin kaba inşaatı tamamlandı.

3. Havaalanı Kulesinde Kaba İnşaat Tamamlandı
11.08.2017 - Cuma

Dünyanın en büyük havacılık merkezi olacak 3. Havaalanı'nın trafik kontrol kulesinin kaba inşaatı tamamlandı. Kaba inşaatı tamamlanan dev kulenin cephe ve çatı kaplama işleri yapılacak.

İstanbul Grand Airport (İGA) CEO’su Yusuf Akçayoğlu, üçüncü havalimanının çalışmalarına ve avantajlarına yönelik bilgiler verdi. 76.5 milyon metrekare alanın 1.4 milyon metrekaresinin ilk fazı oluşturduğunu dile getiren Yusuf Akçayoğlu, "Bugün itibariyle 30 bin çalışana ulaşıldı. Bittiğinde 225 bin çalışan olacak ve 1.5 milyon kişiye dolaylı istihdam edecek. 2025’te 40 milyar dolarlık milli gelirin yüzde 5’i kadar ekonomiye katkı sağlayacak. Pist, kule ve terminal inşaatın da çalışmalar sürüyor. Burada yapılan çalışmalarda çevre faktörüne çok dikkat ediyoruz. Biz kullanılmayan maden alanlarını ıslah ettik ve çevreyi bozmadık. Sürekli denetleniyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu arada Üçüncü Havalimanı'nda bulunan Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin de kaba inşaat işleri tamamlanırken, inşaatta sıra cephe ve çatı kaplama işlerine geldi. Havalimanı'nın 29 Ekim 2018'de hizmete girmesi hedefleniyor.

Öte yandan kule ‘lale' çiçeğinden esinlenerek tasarlanırken, yeni havalimanını kullanacak tüm yolcuların görebileceği eliptik bir kule olacağı dile getiriliyor. Pininfarina ve Aecom tarafından tasarlanan İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi, 90 metre yüksekliğinde ve 17 katlı olmasıyla dikkat çekiyor.

Fırsat Projeleri