2B Arazilerinde Başvurular 6 Ay Uzatıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan bilgiye göre, 2B Arazilerinde başvuru, satış ve ödeme süreleri 6 ay daha uzatıldı.

2B Arazilerinde Başvurular 6 Ay Uzatıldı
03.10.2017 - Salı

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, kamuoyunda "2B" olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerle ilgili başvuru ve ödeme süreleri 6 ay daha uzatıldı. Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yayımlanan bilgiler kapsamında 2B vasfındaki taşınmazların satışına ilişkin süresinde başvurmayanlara, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içinde ödemeyenlere ve taksitli satışlarda sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde yatırmayanlara verilen başvuru ve ödeme sürelerinin 6 ay daha uzatılmasına karar verildi. Söz konusu karar, 7 Eylül'den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Başvuru Yapmayanlara 1 Yıl Süre

Orman vasfını yitiren arazilerin satışı için zamanında başvuruda bulunmayanlara da 1 yıl daha süre tanındı. Bakanlar Kurulu tarafından verilen uzatma kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu.

Kimler Faydalanabilecek? 

Yürürlüğe giren yeni tebligat ile beraber 2B arazi satın almak için başvuruda bulunarak buna hak kazanan ancak ödemelerini tebligat yapılmasına rağmen gerçekleştirmeyenler, 2B araziler için belirlenen süre içerisinde başvuruda bulunmayanlar ve taksit ödemelerini 2 kereden fazla olmak üzere geciktiren kişiler için başvuru süreleri 6 ay daha uzatılmış oldu. 

2B Arazisi Nedir?

2B Arazisi, orman vasfını yitirmiş olan arazilere 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 2. Maddesinin ilk fıkrası ( B ) bendinde belirlenen kapsam dahilinde verilen isimdir. Hazine Müsteşarlığı üzerine kayıtlı olan araziler olup orman sınırları dışarısına çıkarılmış ve tekrar orman arazisi olmasını sağlayacak olan vasıflara geri döndürülmesi mümkün olmayan araziler 2B arazisi sınıfına girmektedir.

Fırsat Projeleri