2B Arazileri İçin Son 3 Gün

Kamu tarafından satışa çıkarılan ve 200 bin kişiyi ilgilendiren 2B arazilerinin satışına ilişkin başvurular 7 Eylül'de sona eriyor.

2B Arazileri İçin Son 3 Gün
05.09.2017 - Salı

Kamu tarafından satışa çıkarılan ve 200 bin kişiyi ilgilendiren 2B arazilerinin satışına ilişkin başvurular 7 Eylül'de sona eriyor. Daha önce 7 Mart 2017'de sona eren ardından 6 aylık süre uzatılan 2B arazisi başvuruları için son 3 gün kaldı.

2B arazi satışından faydalanan ancak taksitlerin 2 tanesini aksadan ve yine bu araziler için başvurusunu yapmış ancak 3 ay içinde peşinatını yatırma tebligatına uymayarak peşinatı yatırmamış ve 2/B arazisinde ikamet ettiği halde satın alma talebinde bulunmayan kişiler için 7 Eylül tarihi son şans olarak tanınmıştı.

Bu arada 26 Nisan 2015 tarihinden sonra yapılan mücavir alan sınırları dışına çıkarılan yerler de satış kapsamına alınırken, 2B arazilerinde başvuru akabinde ödenmesi gerekecek satış bedeli, 3 aylık sürenin bittiği günden ödeme yapılacağı güne kadar geçecek süre için Türkiye İstatistik Kurumu'nun aylık tüketici fiyatları endeksi toplamında artırılarak hesaplanacak. Vade farkı, 2/ arazisine talip olup peşinatı ödemeyenler için de geçerli olacak.

Öte yandan 2B arazileri başvuruları defterdarlık ve mal müdürlüklerine yapılacak. Söz konusu başvurularda nüfus cüzdanının fotokopisi, başvuru dilekçesi, başvuru bedeli makbuzu, tüzel kişiler için ise yetki belgesi, bunun dışında mirasçılardan da veraset ilamı gerekiyor.
 

Fırsat Projeleri