2018 Gayrimenkul Vergi Dönemi Haftaya Başlıyor

Gayrimenkul sahiplerinin mükellef olduğu emlak vergisinin 2018 yılı ilk taksit dönemi 1 Mart itibariyle başlıyor.

2018 Gayrimenkul Vergi Dönemi Haftaya Başlıyor
23.02.2018 - Cuma

Gayrimenkul sahiplerinin ödediği emlak vergisi, çevre temizlik vergisi ile gayrimenkulünü satarak ya da kiraya vererek gelir elde edenlerin mükellef olduğu kira gelir vergisi ise değer artış kazancı vergisinin 2018 yılı ilk taksit dönemi haftaya 1 Mart itibariyle başlıyor.

Geçtiğimiz sene evini kiraya verip gelir elde edenler hem emlak vergisi hem de kira gelir vergisi ödeyecek, evini satanlar ise değer artış kazancı vergisini varsa geçmiş dönem emlak vergisi borcunu ödeyecek. Bu sene evin emlak vergisi borcunu yeni malik ödemeye başlayacak. Çevre temizlik vergisi ise gayrimenkulü kullanan kimseler tarafından ödenecek. Bu kişi malik de olsa kiracı da olsa mükellef olunacak.

Vergi dönemleri

Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen gayrimenkul vergilerinin ilk ve ikinci taksit dönemleri ise şu şekilde;

Emlak vergisi
1. taksit dönemi: 1 Mart-31 Mayıs
2. taksit dönemi: 1-30 Kasım

Çevre temizlik vergisi
1. taksit dönemi: 1 Mart-31 Mayıs
2. taksit dönemi: 1-30 Kasım

Kira gelir vergisi
1. taksit dönemi: 1-31 Mart
2. taksit dönemi: 1-31 Temmuz

Değer artış kazancı vergisi
1. taksit dönemi: 1-31 Mart
2. taksit dönemi: 1-31 Temmuz

Vergilerde beyanname dönemleri

Bazı vergilerin beyan esasına dayalı olması nedeni ile ödeme yapılmadan önce beyanname verilmesi gerekiyor. Bu vergiler kira gelir vergisi ile değer artış kazancı vergisi olarak sıralanıyor. Gelir vergileri için 25 Mart akşamına kadar beyanname veriliyor. İstisna sınırlarının altındaki gelirlerin beyan edilmesi gerekmiyor. Bu sınırın altındaki gelirler vergilendirilmiyor.

Ayrıca, emlak vergisi için de yeni malikin bir seferlik emlak vergisi beyannamesi vermesi gerekiyor. Bu beyanname taşınmazın satıldığı hallerde yeni malikin ve dolayısı ile yeni mükellefin bildirilmesi için veriliyor. Emlak vergisi beyannamesi satış işlemin gerçekleştiği senenin sonuna kadar veriliyor.

Fırsat Projeleri