15 Yıl İçinde Deprem Bekleniyor

Gelecek 15 yıl içinde deprem beklendiğini belirten Bakan Mehmet Özhaseki, en az 500 bin yapının dönüştürülmesi gerektiğini dile getirdi.

15 Yıl İçinde Deprem Bekleniyor
15.09.2017 - Cuma

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, olası deprem öncesinde yılda en az 500 bin hanenin dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Belediye başkanları ile gerçekleştirilen toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'da beklenen olası depremle ilgili açıklamalarda bulundu. Mehmet Özhaseki, "Olası depremde 600 bin hanenin zarar göreceğini ve 100 milyar dolarlık bir kayıp olabileceğini tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.

İstanbul’da 15 yıl içinde 7 ve üzerinde bir depremin beklendiğini dile getiren Bakan Mehmet Özhaseki, 600 bin hanenin zarar göreceğini belirterek, "Olası depremde 600 bin hanenin zarar göreceğini ve 100 milyar dolarlık bir kayıp olabileceğini tahmin ediyoruz. Bunun için yılda 500 bin hanenin dönüştürülmesine ihtiyaç var" diye konuştu.

İLLER BANKASI'NDAN BELEDİYELERE DESTEK

Bakan Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Kanunu, Belediye Kanunu ve İmar Kanunu’nun entegre edileceği bir sistemin kurgulanması gerektiğini kaydederek, İller Bankası kredilerinin faizsiz olarak tamamen kentsel dönüşüm projelerinde kullanılmak üzere belediyelere verilebileceğini ifade etti.

Düzenli planlamanın önemine vurgu yapan Özhaseki, "150 milyar liralık bir harcamayla ve düzenli planlamayla bu konuda önemli ölçüde mesafe alabiliriz. Mevcut yasalar ve psikoloji etkili çözüm için uygun değil. Bunun için düzenleme yapmak gerekiyor, işi hızlandırmak için bunu KHK ile de yapabiliriz. Ortada böyle bir risk varken buna kayıtsız kalmak mümkün değil" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri