Yazlıklar Nasıl Vergilendiriliyor?

Yazlıkların vergilendirilmesi normal konutlardan farklı mı? İşte cevabı…

Yazlıklar Nasıl Vergilendiriliyor?
09.08.2017 - Çarşamba

Konut sahiplerini yakından ilgilendiren bir konu da emlak vergisi. Peki yazlık evi olanlar emlak vergisini neye göre ödeyecek?
Emlak vergisi ve kiralanan konuttan elde edilen gelir vergisi olmak üzere 2 vergi ile mükellef olan ev sahiplerinden, evin yazlık ya da kışlık olmasına bakılmaksızın vergi kesiliyor. 


Yazlıklar İçin Farklı Bir Vergilendirme Yapılıyor mu? 


Genel anlamda farklılaşmayan yazlık vergilendirmelerinde detaylara inildiğinde farklılıklar doğuyor. Bu detaylar bilinmediği durumda mülk sahipleri kayba uğruyor… Ya vatandaşa tanınmış vergi avantajı kullanılmamış oluyor ya da vergisel ödevler yerine getirilmediği için cezai işlemlerle karşılaşılıyor. Peki bu detaylar neler? Avantajla nasıl kullanılır ve vergi cezası riskleri nasıl ortadan kaldırılır? 


Emlak Vergisi Nedir? 


Emlak vergisi konutun emlak vergi değeri üzerinden binde 1 oranında (büyükşehirlerde yüzde 2) oranında her yıl iki taksitle (Mayıs ve kasım aylarının sonuna kadar) ilgili belediyelere ödeniyor.


Yazlıkların Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?


Yazlıklarda emlak vergisi mülk sahibinden tahsil ediliyor. Tek konut sahibi olunduğu durumda emlak vergisi avantajı tanınmışken normalde yazlıklar için bu avantaj uygulanmıyor. Ayrıca eğer yazlıkta daimi (12 ay) oturuluyorsa, yaz-kış ikamet ediliyorsa bu durumda emlak vergisi ödeme yükümlüğü kalkıyor. Belediyelerin; vergi avantajını uygulamak için, mükelleflerden bildirim dışında başkaca bir belge istememeleri de gerekiyor.


Yazlıkların Kira Gelirlerinde Vergi Farkı


Kiraya verilen yazlıklarda  da normal konut gibi belli bir tutarı (yıllık 3.900 lira) aştığında ertesi yıl mart ayında beyanname veriliyor ve bu kira gelirleri beyannameye gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ) olarak dahil ediliyor. Ancak  günlük-haftalık kira geliri elde edenler için kritik bir konu var... Elde edilen gelirler ‘GMSİ’ sayılmayabiliyor. Her ne kadar kira geliri olarak tahsil edildiği düşünülse de bu gelirler ‘ticari kazanç’ olarak kabul edilebiliyor.
Elde edilen gelir ticari kazanç sayılınca mülk sahibi için ne değişiyor? GMSİ’de yılda bir kez Gelir Vergisi (GV) beyannamesi vermek yeterli iken ticari kazançta ise (gerçek usulde) defter tutma zorunluluğu, düzenli olarak KDV beyannamesi (ve işlemlere bağlı olarak muhtasar beyanname) verme zorunluluğu gibi meşakkatli yükümlülükler de beraberinde başlıyor. 
 

Fırsat Projeleri