Vergi Dairesi Çalışma Saatleri

Tüm vatandaşları ilgilendiren vergi dairesi açılış kapanış saatleri haberimizde yer alıyor. Vergi daireleri kaçta açılıyor ve kaçta kapanıyor? İşte cevabı...

Vergi Dairesi Çalışma Saatleri
01.12.2017 - Cuma

Vergi daireleri kaçta açılıyor ve kaçta kapanıyor? Vergi dairesi çalışma saatleri için yazımızı okuyun.

Vergi Daireleri, Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı kuruluşlar olarak görev yaparlar. Vergi mükelleflerini tespit ederek, vergiyi denetleme ve toplama görevini yerine getiriler. Türkiye genelinde her il ve ilçede vergi dairesi bulunur. Bazı ilçelerde vergi dairesi bulunmayabilir. Onların görevini ilçede bulunan Mal Mdüdürlükleri yerine getirir. Mal Müdürlükleri Vergi dairelerinin işlerini yapmakla yetkilidir. 

Her mükellefin bağlı olduğu bir vergi dairesi bulunur. Bu vergi daireleri, vergi kanunları ile belirlenir. Vergi dairelerinin içerisinde birçok servis bulunur. Bu servisler; Sürekli Vergilendirme Servisi, Süreksiz Vergilendirme Servisi, Sicil Yoklama Servisi, İcra-Satış Servisi, Muhasebe Servisi, Tarama-Kontrol Servisi, Vezne Servisi, İhtilaflı İşler Servisi, Evrak Servisi, Özlük Servisi, Takip Servisi, Motorlu Taşıtlar Servisi'dir. Peki vergi dairelerinin çalışma saatleri nasıldır?

VERGİ DAİRESİ KAÇTA AÇILIYOR?

Vergi dairesi çalışma saatleri il ve ilçeye göre bazı yerlerde farklılık gösterebilir. Genellikle illerde vergi dairesi çalışma saatleri sabah 08:30’da başlar ve akşam 17:30’da sona erer. Vergi daireleri öğle tatilini 12:30-13-30 arasında kullanır. Vergi dairelerinde bulunan vezne servisleri, vergi dairesinin kapanış saatine göre daha erken kapanır. Yaklaış 1 saat önce vezne servisleri kapanır. Bu servislerde işi olanların 16.30'a kadar işlerini bitirmesi gerekir.

Fırsat Projeleri