Konut Kredisinde Yüzde 0,40 Oranı Sektörü Rahatlatır!

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Özdil Şahin, konut edinimi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Konut Kredisinde Yüzde 0,40 Oranı Sektörü Rahatlatır!
02.03.2017 - Perşembe

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Özdil Şahin, konut edinimi konusundaki değerlendirmesinde faiz oranlarının aylık yüzde 0,40 veya altında uygulanması halinde, sektörde önemli bir rahatlama yaşanacağını söyledi.

Genel olarak sektör ve art arda uygulanan konut kampanyalarının sektöre yansımalarını ele alan EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Özdil Şahin, gündemde olan 120 vay vadeli ve yüzde 0,45 banka faizi uygulanan Emlak GYO kampanyasının sektörü iyi yönde etkilediğini kaydetti.

Gayrimenkul sektöründe birbirinden farklı özellik ve ödeme koşullarına sahip olan konut projelerinin varlığına işaret eden Şahin, dileyen herkesin bütçe olanakları kapsamında halindeki eve sahip olabileceğini söyledi. EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Özdil Şahin, dileyen yatırımcıları ise, 2. el konut olarak adlandırılan biçimde hayalindeki eve kavuşmasının mümkün olduğunu dile getirdi.

Bütçenin Bir Bölümü Konut Taksitine Yeter!


Ev sahibi olmak isteyenlerin sıklıkla, en doğru konut edinme ve en uygun ödeme kollarının nasıl olması sorusunda bocaladığını anımsatan Şahin, normal koşullarda yaşam süren bir ailenin gelirinin 4’te 1’ini konut taksitine ayırabileceğini kaydetti. TÜİK verilerine değinen Şahin, ülke genelinde hane halkının gelirinin ortalama yüzde 25’inin ev almak veya kira ödemek iyin harcandığına dikkat çekti.

Konut edinmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken unsurlara da değinen EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Özdil Şahin, ev almak isteyenlerin faiz oranları ile vadelere dikkat etmesi ve alternatifler arasında mutlaka kıyaslama yapması gerektiğini anımsattı. Dünyada genelinde konut alımında aylık faiz oranının yüzde 0,40 ve altında seyrettiğine işaret eden Şahin, 240 ay vadeli ve 400 bin TL tutarındaki bir konut kredisi için aylık faiz oranlarının yüzde 0,40 ve altında olması halinde, aylık ödeme tutarı ve faiz oranının tolere edilebilir bir oranda olacağını anımsattı.

Fırsat Projeleri