Beylikdüzü'nde  8 Tarihi Batık Var!

“Beylikdüzü Denize Açılıyor; Sualtı Tarihi Araştırmaları” konulu lansman; Beylikdüzü Belediyesi, West İstanbul Marina ve Batı İstanbul Vakfı tarafından yapıldı.

Beylikdüzü'nde  8 Tarihi Batık Var!
09.10.2017 - Pazartesi

“Beylikdüzü Denize Açılıyor; Sualtı Tarihi Araştırmaları” konulu lansman; Beylikdüzü Belediyesi, West İstanbul Marina ve Batı İstanbul Vakfı tarafından yapıldı.

Akademisyenler, bilim adamları ve araştırmacıların katılımıyla West İstanbul Marina'da yapılan “Beylikdüzü Denize Açılıyor; Sualtı Tarihi Araştırmaları” konulu lansman; Beylikdüzü Belediyesi, West İstanbul Marina ve Batı İstanbul Vakfı’nca  yapıldı.13 km'lik kıyı şeridine sahip Beylikdüzü sahilinde yapılan sualtı araştırmaları sonucunda, çok önemli keşiflerin yanı sıra, 8 tarihi batığında tespit edildiği açıklandı. Lansmanda son 2 yılda Beylikdüzü kıyılarında yapılan önemli tarihi araştırmalar değerlendirildi. 

Beylikdüzü’nde, 8 Tane Saç Batık Var!

Lansmanda, İstanbul tarihini değiştirebilecek nitelikte olan antik mendirekler konusunda  ulaşılan bilgilerin paylaşılması oldukça heyecan yarattı.Sualtı Görüntü Yönetmeni ve Sualtı Araştırmacısı Cumhur Ayar, "Yapılan araştırmalarımızda Beylikdüzü kıyılarında 8 tane saç batık dediğimiz tarihi mendirek, antik liman ve antik batığa rastladık. Bunlar, hazine kadar değer taşıyor olduğu araştırmalardan çıkacak. Daldığımız derinliklerden tespit görüntüleri aldık." Diye konuştu. 

Antik Batıklar Heyecan Yarattı!

Etkinlikte söz alan Yrd. Doç. Dr. Güzden Varinlioğlu, söz konusu zenginliği gözler önüne serecek bir sualtı parkı ve sualtı müzesinin kurulabileceğinden ve çalışmayı bir gemi replikasına dönüştürmek için teknolojiyi kullanmaları gerektiğinden bahsetti.  Moderatör Cengiz Özkarabekir ise, "Özellikle batık noktaları bizi çok heyecanlandırıyor. Marmara Denizi, zengin tarihi ile araştırmacılar için müthiş bir okyanus. Beylikdüzü özelinde gidebildiğimiz kadar gideceğiz." dedi.

Yrd. Doç. Dr. Denizhan Vardar, deniz altında 3,5 km'lik liman ve dalgakıran sistemi olduğunun altını çizdi. "Uygarlığın yolu denizcileşmekten geçer" diyen Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Cem Gürdeniz, "Türk denizcilik kültürüne katma değer sağlamak büyük bir gelişme." Yorumunda bulundu.West İstanbul Marina Genel Müdürü Fuat Çimen de "Marina olarak kentin bir parçasıyız. Denizcilik değerini de kente katmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Fırsat Projeleri