Adres Kodu Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Adres kodu sorgulama nedir? Adres sorgulama nasıl yapılır? Sorularının detaylarına haberimizden ulaşabilirsiniz...

Adres Kodu Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?
20.06.2017 - Salı

Olası deprem riski karşısında ev sahiplerinin evlerini güvence altına almak için yaptırdıkları zorunlu deprem sigortası için evlerinin bilgilerini ilgili kurumlara bildirmeleri gerekmektedir. Bu da gündeme adres kodu sorgulama işlemlerini getirmektedir. Adres kodu sorgulama sonrası edinilen bilgiler deprem sigortası için bildirilmektedir. Peki, adres kodu sorgulama nedir? Nasıl yapılır? 


Adres Kodu Sorgulama Nedir? 


Zorunlu deprem sigortası yaptırmak için gereken bilgiler adres kodu sorgulama yolu ile bulunuyor. Adres kodu nedir? Sorusunu da yanıtlayalım: Adres kodu, 1 Mart 2013 tarihinden bu yana zorunlu deprem sigortası yaptırmak isteyenlerin sunmak durumunda olduğu, ülke sınırlarındaki tüm konutların sahip olduğu 10 haneli bir numaradır. 
Adres kodu sorgulama işlemi sonrası konutun yer aldığı bölge, ilçe, mahalle, sokak, cadde, bina ve daire numarası tespit edilmektedir. 


Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır? 


Adres kodu sorgulama işlemi 2 farklı yolla yapılabilir. Bunlardan ilki internet yoludur. Ülkemizde yer alan herhangi bir evin adres kodunu öğrenmek için internet üzerinden Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK) sayfasına girerek sorgu yapmak yeterlidir. Adres kodu sorgulama nasıl yapılır? Sorusunun bir diğer cevabı olarak da bağlı bulunduğunuz muhtarlığa, belediye ya da nüfus müdürlüklerine giderek sorgunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 
Adres kodu sorgulama yapmak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden de giriş yaparak kodunuzu edinebilir ve zorunlu deprem sigortası işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 


Adres kodu ile ilgili bilmeniz gereken ayrıntılardan biri de kodun yalnızca bağlı olduğu eve ait olduğudur. Yani 10 haneli adres kodu, ev sahibi değişse bile konutun kendisine ait olduğu için herhangi bir değişime uğramaz.


Adres kodu sistemi ile Türkiye’de yer alan bütün konutlar bir sistem üzerinde toplanmıştır ve bu sisteme erişen herkes 10 haneli adres kodu ile açık adresine kolayca erişmektedir.

FIRSAT PROJELERİ